Мојата „моторџиска“ приказна

0

Пред година и пол, прв пат бев во Ајриш паб во Скопје и тоa ми беше првата свирка со ирска музика. Околу таа и наредните свирки, некако магично се создаде една група на музички истомисленици со кои не се познаваме премногу, со некоисеуште и не си знаеме име, не се договараме ама секогаш се наоѓаме таму каде што има Ирска музика. Во таа група на луѓе го запознав и Мечката. Моторџија, член на Lone Knights MC. Знаете, оние моторџии со чопери, криминалци, насилници и сите тие стереотипи. Го запознав и не покани во нивниот клубхаус. Да, и мене ми беше малку незгодно да отидам. Прв пат одев таму, не го знаев местото, не ги знаев луѓето ама отидов.

Не згрешив. Си поминав преубаво со моторџиите, панкерите и металците што одат таму (оние со долги коси шо слушаат музика шо прави да ви пукнат ушните тапанчиња). Вистинско андерграунд место. Место, од оние што многу фалат во Скопје и каде што доколку почитуваш, ќе бидеш дупло повеќе почитуван и добредојден. Од таа журка до сега, не памтам колку пати сум бил таму. Колку пиво сум испил со Мечката, Чиче, Шипката и другите моторџии. Колку луѓе сум запознал таму, моторџии, металци, панкери, обични луѓе..

Скоро секоја недела има некаква дешаванка, рок, метал, ирско. Не е битно. Секоја недела има предобра забава. Зошто? Заради луѓето. Ви спомнав дека таму одат моторџии, металци, панкери? Ги знаете , сте ги виделе низ град, се облекуваат неконформистички и изгледаат страшно и агресивно.

Е па воопшто не се такви. Тоа се луѓе со редовна работа, со завршени факултети, со фамилија. Луѓе кои живеат според својот збор и свои сопствени правила и не се плашат да го кажат својот став, без разлика дали на некој му се допаѓа тоа или не. Нарекувајте ги како сакате, но тоа се луѓе што знаат да ценат и да почитуваат. Јас сум пример за тоа. Ме примија во друштво иако не сум од Скопје, не сум моторџија, не сум ниту панкер ниту металец и сум точкар. Немаат проблем со тоа.

Затоа сега, во било кој момент некој од нив да ми побара било каква услуга, јас ќе му помогнам. Ќе продолжам да се дружам со нив, ќе продолжам да одам во клубхаусот на Lone Knights MC и не ме интересира дали тие ќе бидат нарекувани криминалци, дали јас ќе бидам предупредуван и гледан чудно или местото ке било злогласно зашто оделе луѓе шо се облекувале како панкери или металци. Можам да напишам и цела книга за сите убави моменти шо сум ги поминал со нив, колку пати се случувало да заглавиме на шанк, пијани, или да се смејме за некоја глупост. Тоа се тие моменти и луѓе што се памтат, зашто тие луѓе знаат да почитуваат и не се ништо како она што си ги замислувате: криминалци и насилници. Слободно можам да кажам дека тие се еден од последните бастиони на вистинско братство и лојалност, а нивната приказна е една сага за тоа како е да си различен од другите, или од „цивилниот свет“, како што тие милуваат да кажат.

lone

Зато, ако добиете некогаш покана за некаков настан организиран од Lone Knights МС, не се двоумете да отидете зашто таму имало моторџии. Ви гарантирам за забава со луѓе кои не ги интересира кои сте туку му е битно дали се забавувате.

Марула

0

Си идам така накај дома од факултет и излегвам од продавница со кеси со сок, кисела вода и леб и ми приоѓа еден тип со чаша алкохол и цигара во рака и ми вика:
– Дечко, дали знаеш дека марулата е штетна за здравјето?
-Знаеш, цел живот чекав некој со цигара и алкохол во рака да ми кажува колку марулата е штетна.
– Озбилно ти викам, штетна е.
-Да де..
Се насмеавме и двајцата и продолжи да ми кажува:
– Пошо ми изгледаш ко фин дечко ке ти кажам една тајна како да напрајш марулата да не е штетна.
– Е ај кажи де.
– Со ракија. Знаеш, ракијата е алкохол и ако пиеш ракија дури јадиш марула, немаш гајле пошо алкохолот те дезинфицира од внатре и го уништува тоа штетното во марулата.
– Од кај го знајш ова?
– Не го зборвам јас ова така. Ова научници од Неготино го имаат потврдено. Викаат: марула само со ракија, никако поинаку..
-Ова не сум го знаел. Фала за информацијата.
-ништо, нема проблем.
– Ај ке се видиме друг пат..

Ете човек учи додека е жив..

Love is like a gravity, all you need is a little push

0

Таа: “еј празен шанк. Супер. Ќе можам да си пијам на раат.”
Дечко, една вотка.
“Еј види го дечконо на другата страна од шанкот. Сладок е. Зошто бе мене не ми се пуштаат такви како него?”
* ја пие вотката на екс *
– шанкер, дај уште една вотка.
*****************************
Тој. ” уште една вечер на шанк. Сам. Па шо, сам ке си пијам”
– шанкер, еден коњак.
“Убљј жени низ град а уште поубај на шанк. Види ја онаа на шанк колку е убава а сама. Сигурно го чека дечкото. Зошто мене ниедна толку убаа не ми се пушта?”
*го пие коњакот на екс”
– дај уште еден коњак.
*************************
Шанкерот: “уште една вечер на работа. У пичку матер а колку сакам да си одам дома.
– да, повелете?
– венаш ке ви ја донесам вотка.
– повелете.?
– коњакот стига венаш.
” од арно не се пие сам на шанк. ”
– повелете уште една вотка.
– повелете коњакот.
“Види ги. Се гледаат и тоа е тоа. А пијат пошо се сами”
– господине, се извинувам ама напрајв грешка. Вашите коњаци и вотките на девојката ги ставив на иста сметка. Ако можи да ги платите заедно, ако не е проблем. Сметката е кај девојката.
“Заедно платија и заедно излегоја.
Ете, love is like a gravity, all you need is a little push “

Грешници

0

-ало?
-хеј.
– жива си?
– уште дишам. Ти?
– онака. Преживувам. Ко и секогаш. Ме знаеш мене, секогаш на работ на смртта.
– не биди глуп. Не зборвај за смрт.
– нема лошо во тоа да зборуваш за смрт. Секогаш треба да си спремен за неа.
– млади сме. Рано е.
– ех млади. Се осеќам постар од тоа шо сум.
***************************
– знајш шо не можам да разберам?
– што?
– што сме ние?
– како мислиш?
– па онака. Не сме другари, се знајме кратко време и се гледаме ретко, не сме дечко и девојка, не сме френдс вит бенефитс. Се бараме само ко ке имаме потреба емоционално да се испразниме.
– ништо не сме. Нашево нема име.
– сакаш да му дадеме?
**************************
– кога ке признаеме дека грешиме?
– за кое грешење?
– кога јас ке признаам дека е грешка шо те сакам а ти дека е грешка шо не ми кажуваш дека ме сакаш?
– не знам.
– мораме да си признаеме дека грешиме. Не заслужуваш да те сакам.
– не заслужуваш ни ти јас да не те сакам.

****************************

-зошто имаш такво име?
– не знам. Убаво е. Ретко е. 
– да знам ама поубо ке беше Жаклин да се викаше. Жаклин а понекогаш со А. 

– немормален си. 
– озбилен сум. Да се викаше Жаклин, ќе ти ја испеев под прозор Жаклина љубов моја од Цане Николовски. 
– уште се прашуваш зошто не ти кажувам дека те сакам?
– секој ден. 
– е заради ова. Ако тикажам, сите овие глупости ќе ги напрајш. 
– ако де. Не ми е проблем да се глупирам за тебе.

0

-ало.
– да
– знам дека е 4 саат ама..
– не е битно. Од будала ко тебе се очекувам.
– зато ме сакаш, дека сум будала.
– ај не биди идиот и кажи шо ке кажваше.
– сакав да ти кажам нешто што не го знаеш.
– зар има нешто такво?
– да има. Не сум ти кажал вакво нешто одамна.
– ох срце. Ајде кажи ми. 
– добро. Знаеш дека Абрахам линколн почнал да носи таква брада откако седум годишно чупе му рекло дека жените сакаат мажи со таква брада?
– еби се бе идиоту!
– шо е сега?
* ми исклучи.

Телефонски разговор без смисол.

0

– Ало.
-Да.
-Како си?
-добро. Кој е таму?
-Слушај сега:Било кој и било што може да те замени,
но нема љубов која може да те промени.
– Кој е таму?
-Сега знам, Скопје е само начин на кој ќе умреме.
И после сите промени, се ќе биде прекрасно,
а јас глуп, како и секогаш.
-Ало! кој е таму?
-Јас стварно немам потреба да спијам со тебе.
Таа добро знае дека мразам што сум овде
и дека несакам да пијам повеќе.
– кој си ти?
-Ако останам да бидам уште една
красна ѕвезда на нејзиното темно небо.
Ако сум преблизу, и јас ќе се заљубам
во својот бол, својот бол, својот бол
и ќе исчезнам во скопските магли.
– кажи ми.. те молам зошто ми го правиш ова?
-Ќе исчезнам и нема да се вратам никогаш.
– па подобро и да не се вратиш. Шо ке ти сум ваква, никаква? ЗОшто би ме сакал ваква и би бил покрај мене. Само кажи ми, ме познаваш?
– Не. Не те познавам. Го свртив твојот број случајно.
-Хах.. Таква е мојата среќа. Никаква.
– зошто никаква? Еве од толку многу девојки, тебе ти заѕвонив и ти испеав песна.
– Песна што е баш за такви како мене.. Не заслужувам јас песна..
-Заслужуваш само сеуште не се нашол човекот шо ке ти ја испее. Ако сум јас тој, тогаш јас веќе ти испеав песна и на тебе е редот да ме побараш. АКо не сум, тогаш очекувај некој друг да ти се јави..Збогум..
– Чекај..
********************************
-Ало.
-Да.
-Како си?
-Супер. ти?
-и јас сум супер.
– Извини ама не можам да се сетам која си и од каде го имаш мојот број.
-Знам дека поминам многу време ама се сеќаваш ли кога ми се јави и ми испеа песна.
-Тоа беше пред 3 години.
-Знам.
-Што ти текна сега да ме побараш?
– Бев на концерт на Архангел. Ја слушнав песната и сфатив дека никогаш не успеав вистински да ти се заблагодарам. Знаеш ли колку ни е приказнава за никаде?
– не знам.
-многу е за никаде. Ми се јави сред ноќ и ми испеа песна без да ме познаваш која сум и каква сум, после 3 години јас ти се јавувам за да ти се заблагодарам.
-Стварно е за никаде приказната. Баш како нас..
– да, баш како нас.. и ние сме за никаде..

Тхе енд..