Мислите дека сте слободни?


Македонија е слободна земја. Можеш слободно да си избереш професија, да се движиш каде што сакаш, слободата на говор е загарантирана а цензурата е забранета. Барем така велат. Доколку ги прашате, повеќето граѓани би ви одговориле дека се чувствуваат слободно.Но, дали е навистина така и што го прави граѓанинот слободен во едно општество?

Да почнеме од законот за одговорност од навреда и клевета. Законот во својата форма директно го крши членот 16 од Уставот на Република Македонија и ја легализира цензурата. Накратко што се содржи во овој закон: Доколку јас во овој текст напишам дека Кристијано Роналдо е тапа а Меси е најјак, тогаш некој фан на Роналдо или пак самиот Роналдо може да се почувствува навреден од напишаното може да ме тужи повикувајќи се на овој закон. Членот 16 во Уставот кој вели дека цензурата е забранета е прекршен и поради заканата од високите парични казни кај колумнистите и новинарите се појавува авто-цензурата.

Закон за забрана на продажба на алкохол после 19 часот. Државата уште еднаш покажува дека е лош сопственик. Со тоа што забранува продажба на одреден производ автоматски лошо влијае на економијата. Од друга страна државата се меша во личниот избор и слобода на граѓанинот и се става пред сопствениците на маркетите одлучувајќи во нивно име што и кога ке се продава. Државата свесно ја крши слободата на избор на граѓанинот што ке прави со себе, своето тело, своите заработени пари и на што ке ги потроши.

Закон за забрана на пушење во угостителски објекти. Повторно државата се поставува над приватната сопственост и во име на здравјето го забранува пушењето во локалите наместо да даде слобода на сопствениците да одлучат што и како ке биде уредено во нивниот објект. Повторно државата ја крши слободата на граѓаните и нивното право на избор дали ке се “трујат” со цигари и на што ке трошат нивните пари. Уште еден глупав и тотално непотребен закон, ако ме прашувате мене.

Скопје 2014. Огромен мегаломански проект и трошење на парите на граѓаните на камен и бронза во име на историјата и патриотизмот. Најлошо од се е тоа што за да се изгради овој проект, владата, без да ги праша, ги задолжи граѓаните со неколку милијарди евра. Од кога трошењето на ТУЃИ пари е патриотизам?

Во ноќта кога владеачката партија ја славеше победата на плоштад, член на обезбедувањето на Премиерот крвнички уби момче. Министерството за Внтарешни Работи без срам и перде, проба да го сокрие случајот. Прво, не знаеја дека се случило убиство, после тврдеја дека момчето починало од природна смрт за на крај да потврдат дека се работи за убиство од страна на поранешен член на тигрите и сегашен член на обезбедувањето на премиерот. После неколку неделни протести на младите низ повеќе градови во Македонија, убиецот беше осуден. Правдата беше делумно задоволена зашто соучесниците на убиецот, министерката Јанкуловска и портпаролот Котевски, кои СВЕСНО пробаја да го заташкаат случајот не поднесоја оставка и до ден денес се на истите позиции.

Законот за медиуми. Најновиот обид на владата за замолчување на критичките медиуми кои можат да се избројат на прсти после затворањето на Граѓански, Време, шпиц, телевизиите А1 и А2 како и “паузата” на неделникот и дневниот весник Фокус. Законот кој има основна цел да ја “прецизира слободата на изразување”, како што и самиот министер Ивановски кажа, доби огромна поддршка од новинарите во провладините медиуми. Ништо чудно и ништо неочекувано. Интересно е да се спомни тоа што законот беше напишан и скоцкан без да се консултираат медиумите, новинарите или било кое новинарско здружение, без организирање јавни дискусии и дебати, без воопшто да се појави нешто во јавноста што ке доведе до подобар и попродуктивен закон, ако воопшто таков закон е потребен.

Слободата на говор во Македонија се повеќе и повеќе згаснува. После затворањето на телевизии и весници, “несреќната” смрт на Никола Младенов, тепањето и насилното отстранување на новинарите од собранието на 24 декември и а сега и со новиот закон за медиуми кој верувам дека ке се донесе без проблем зашто им се може и имаат контрола над се што делумно е и вина на слаба опозиција, слободата на изразување е на добар пат да ја снема. Ке се живее во едноумие и единствени информатори ке бидат миленичињата на власта, Сител,Вечер, МТВ и Канал 5. Нешто како Министерството за Вистина во книгата 1984 на Џорџ Орвел.

Платените и кутри гласачи од Пустец кои ја окупираја општина Центар во сите изборни кругови се само уште еден доказ дека власта не сака конкуренција и дека граѓанската слобода и демократијата се загрозен вид во Македонија.

За крај да резимираме: Живееме во општество каде владата се става над приватната сопственост и одлучува што ке се продава и до кога, директно кришеќи ги вашите основни човекови права, ја легализира цензурата и го промовира едноумието, прикрива убиства и штити убијци, ве задолжува без ваша дозвола, гази на Уставот, ја крши демократијата и употребува сила врз новинари. Живееме во општество каде е забрането ТИ да одлучиш што ке правиш со своето тело, каде владата промовира омраза против различните етнички групи со глорифицирање на воени херои и хериозам кон нацијата и омраза против различните сексуални групи и политички неистомисленици.
Живееме во општество каде постојат муабети што не се за преку телефон зашто Големиот Брат слуша.
Живееме во општество каде единствена слобода на граѓанинот е онаа што државата ке му ја дозволи а тоа не е слобода.

Живееме во општество каде е ЗАБРАНЕТО да мислиш поинаку од владата.

Добредојдовте во 1984.

WAR IS PEACE
FREEDOM IS SLAVERY
IGNORANCE IS STRENGTH

Сеуште мислите дека сте слободни?

Мактел.мк 23.04.2013

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s