Студентски овци


Студентите вчера избраја нов лидер. Според она што го слушам излегле да гласаат окулу 8500 студенти од кои нешто повеќе од 4400 гласале за кандидатот Кирил Спироски. Интересно за овој кандидат е тоа што тој на својот профил на Фејсбук покажува симпатии кон владеачката партија која вчера на својот фејсбук профил на комисијата за образование преку статус порача студентите да гласаат за нивниот брат кој бил спремен и способен да биди лидер на сите студенти.

Демократија и независност на студетскиот сојуз нели? Независност мај ес. Студентската организација е едно тело кое служи само за политичка борба, тело кое е контролирано од политичката партија која е на власт.

Би сакал да ги прашам сите студенти кои вчера гласаа за Кирил Спироски.
Зошто гласавте за него?
Заради неговата програма во која вели дека студентската организација ке ја направи силна која програма бај д веј никој ама баш никој ја нема видено? Како ке ја направи силна со тоа што сите позиции во СПУКМ ке бидат предводени од партиски пиончиња и со тоа ке стани силна(партиска) студенткса организација?

Сите вие вчера кои гласавте за некој од кандидаите само заради тоа што од вашата партија во која членувате ви наложиле да го сторите тоа можете слободно да отидете на некоја ливада и да почнете да пасите трева зашто вие сте само овци, ете тоа сте. Наместо како студенти да бидете слободно умни и да се трудите да живеете и да учите во една подобра средина во која студентската организација ке биде зад вас, ке ви го чува грбот во се што правите вие одлучувате да добиете партиска организација која ке ги смета студентите само за бројка.

И на крај на здравје студентска организација која ке ја боли КУР за вас студентите. На здравје бричењето…

ке продолжи…..

Advertisements

3 thoughts on “Студентски овци

  1. Изгласаните кандидати се по дефиниција тие шо најбољи спинуваат. Како на пример: Нема да се залагаме само за студентски забави туку со горливи проблеми! Секој ден евент за журка ми стига… А да, ако на некој не му е јасно шо значи коментарот нека го слушне говорот студентска сервилност. Го има на ју тјуб.

    Like

    • Toa e najgolemata tragedija za Makedonija, i mladata inziligencija se OVCI, a sto da kazeme za nisko obrazovanite i neobrazuvanite. Ne se zivee od Anticka istorija i bajkite za Aceta i Filip, izmislena od Pasko i Gjujo. Ne samo Grcite, cel svet na zemjinata topka, memozat da ja menuvaat istorijata. Nasite istoricari-ovci tvrdat deka civilizacijata pocnuva so Makedoncite. Makedonskiot identitet i jazik e stvoren vo pocetokot na 20-ti vek so Krste Misirkov, a drzavata ni ja stvori komunjarot i diktatorot TITO. Nasata ovcarska vlada ja unisti nasata drzava, Ne ni se krivi Grcite i Bugarite, cel svet ne ja prifaca ovcarskata istorija.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s